Ktorý typ bezbariérového riešenia je pre váš príbytok najvhodnejší?

Bezbariérové riešenia pre imobilných

Keď sa v rodine prihodí nešťastie a je nutné vytvoriť bezbariérový prístup, mnoho ľudí sa usiluje poradiť si svojpomocne, vybudovaním provizórnych šikmých plôch alebo držiakov, ktoré hendikepovanej osobe pomôžu pri presúvaní sa. V domácnosti však viac ako dobre poslúžia rôzne bezbariérové riešenia a zariadenia, ktoré sa však často líšia svojou veľkosťou, funkciou aj používaním. Ktorý sa hodí do akého príbytku?

 

Schodolezy a stoličkové výťahy

Už podľa názvu sú tieto produkty určené na prekonávanie schodísk, čo im ide naozaj veľmi dobre. Je však nevyhnutné si definovať, o aké schodiská ide. Schodolez je zariadenie, ktoré pomáha prekonať schodisko opatrovateľom imobilnej osoby na vozíku. Nevyžaduje si montáž na schody, dá sa teda používať na viacerých miestach. Schodolez je ideálny všetky typy schodísk, na prekonávanie viacerých nezávislých schodisk vrámci jednej budovy. Využiť ich môžete napríklad v rodinnom dome na verandovom schodisku, ale aj pri schodoch v bytovom dome či pri prekonávaní rôznych schodiskových bariér napríklad na sídlisku, alebo vo verejných budovách.

Stoličkové výťahy sú ideálne riešenie do interiéru. Ide v podstate o mobilnú, posúvaciu stoličku, ktorá hendikepovanú osobu vyvezie po schodisku hore a dole. Je to skvelý pomocník v rodinných domoch s viacerými poschodiami. Okrem imobilných osôb ho ocenia aj starší ľudia, alebo ľudia, ktorí sú síce mobilní, ale prekonávanie schodiska im z rôznych zdravotných príčin spôsobuje problémy.

 

Plošiny a výťahy pre imobilných

Ďalším typom sú plošiny a výťahy, ktoré slúžia nielen na schodiská, ale aj na prekonanie zvislých výškových bariér. Na schodiská sa dajú inštalovať šikmé schodiskové plošiny, ktoré po schodoch premiestnia hendikepovanú osobu aj s vozíkom. Dajú sa využiť v exteriéri aj v interiéri na kratších aj dlhších schodiskách. Využijete ju tak v rodinnom dome, ale aj pri bývaní v byte.

Zvislé zdvíhacie plošiny sú veľmi obľúbené v rodinných domoch, na verandách, terasách alebo iných miestach, kde sa môže nachádzať bariéra. Môžu sa používať v interiéri aj v exteriéri, sú však pomerne objemné a vyžaduj si stavebné úpravy, preto sú veľmi obľúbené ako exteriérové bezbariérové riešenie, ktoré však vie vyriešiť aj interiérovú bariéru (napríklad prístup na poschodie rodinného domu prostredníctvom výťahu pre imobilných cez balkón).

 

Existuje viacero spôsobov a produktov, prostredníctvom ktorých sa dajú prekonať bariéry. Každý príbytok ma iné dispozičné riešenie a prístupy, preto je dôležité výber bezbariérového zariadenia konzultovať s profesionálmi, ktorí navrhnú a zrealizujú optimálne riešenie.


    Máte záujem o podobné riešenie? Napíšte nám.

    „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“

    Získajte tento produkt cez príspevok od štátu Kontaktujte nás