Plošiny pre imobilných – očakáva sa dlhá životnosť a bezpečnosť

Výťahy pre imobilných s dlhou životnosťou

Schody sú dnes pre každého imobilného človeka tou najväčšou bariérou, akú musí prekonať. Našťastie existuje rýchle riešenie, ktorými sú plošiny práve na prekonávanie architektonických bariér. Vo všeobecnosti plošiny delíme na šikmé schodiskové a zvislé plošiny (výťahy pre imobilných).

 

Šikmé schodiskové plošiny

Používajú sa na takých miestach, kde je potreba prekonať na invalidnom vozíku prevýšenia a nie je žiadna možnosť inštalácie osobných výťahov. Špičkou na trhu sú dnes výrobcovia Vimec a Extrema, a my sme hrdí na to, že zástupcami týchto výrobcov pre Slovensko je naša spoločnosť Velcon. Ich plošiny pre imobilných sú uznávané a inštalované na celom svete.

Veľakrát sa nás pýtate, že aké výhody majú schodiskové plošiny oproti ostatným bezbariérovým riešeniam. A preto vám prinášame ich krátky prehľad.

 

Výhodami šikmých schodiskových plošín sú:

 • vysoká kvalita, dlhá životnosť, ale aj rýchla doba dodania, či estetický dizajn,
 • veľká variabilita prevedenia, príslušenstva a možností pre užívateľa a pre dané schodiská,
 • čelné nástupy na plošinu, motorické sklápanie podlahy,
 • nepremokavé kryty pre vonkajšie inštalácie, teleskopické (výsuvné) ochranné madlá,
 • pri variabilných dráhach umožňuje rôzne možnosti otočenia vodiacej koľajnice,
 • je prispôsobiteľná na vysoké a strmé stúpania dráhy,  bez problémov zvládne vodorovné úseky a zákruty vo všetkých uhloch aj pre atypické parkovacie zákruty,
 • pri výbere zariadenia si môžete vybrať rôzne rozmery plošín, od najmenších pre extrémne úzke schodiská, až po veľké rozmery určené do verejných budov.

 

Odporúčame plošiny modelov Logic a Slim, alebo model V65 a V64

Z našich a zákazníckych skúseností odporúčame plošiny modelov Logic a Slim, ktoré sú svojim štíhlym a diskrétnym dizajnom špičkou na trhu. Máte na ne záručný a pozáručný servis a logistiku po celom Slovensku. Tieto plošiny excelujú aj v oblasti bezpečnostných prvkov zariadení, kde sú pohony plošiny zabezpečené proti samovoľnému pohybu zariadenia a taktiež disponujú prvkami, ktoré ošetrujú prípadný kontakt s vonkajšími predmetmi. Hovoríme o citlivých dorazoch na zariadenia.

Montáž plošiny V65 si ako pri iných nevyžaduje stavebné úpravy a zaberie najviac jeden až dva pracovné dni. Zariadenie je pripojené k elektrickej sieti a samotný pohon plošiny je batériový, nie je sa teda čoho obávať. Ak by nastal výpadok elektrického prúdu, hore alebo dole sa dostanete vďaka batérii aj bez cudzej pomoci. 

 

Zvislé zdvíhacie plošiny

Zvislé zdvíhacie plošiny sú v podstate výťahom pre imobilných, avšak netreba si tento výťah zamieňať s klasickým osobným výťahom. Existuje niekoľko rozdielov a každé zariadenie sa hodí pri iných okolnostiach a do iných priestorov.

 • Celkový rozmer zdvíhacej plošiny je oveľa menší ako pri klasickom výťahu, čo veľmi šetrí samotný priestor.
 • Zdvíhacie zariadenia majú oveľa nižšie nároky na stavebnú pripravenosť a priestory inštalácie na strane zákazníka, oproti bežným výťahom.
 • Zdvíhacia plošina nie je uzavretá kabína zo všetkých strán a počas jazdy sa celý čas drží tlačítko pojazdu, kým výťah ide na jedno stlačenie, ale podľa normy musí byť uzavretý.
 • Plošina je lacnejšie zariadenie ako klasické výťahy.
 • Zdvíhacie plošiny sú výhodnejšie pre riešenie bezbariérových prístupov pri nižšej frekvencii prevádzky. Tam kde je veľký pohyb, ako sú obchodné centrá, nemocnice a ďalšie je vhodnejší práve osobný výťah.
 • Rýchlosť zdvíhacej plošiny je spravidla nižšia ako pri osobnom výťahu.

 

Zvislé plošiny rozdeľujeme na zdvíhacie plošiny bez opláštenia podľa normy do 3 metrov zdvihu a na plošiny s opláštením so šachtou. Podľa skúseností a záujmu zákazníkov odporúčame nasledovné modely.

Pri prvom type odporúčame plošinu Strategos, ktorá je mimoriadne kvalitná a odolná aj voči mrazom a vlhkosti. Vhodná aj do exteriérových podmienok aj pri extrémnych poveternostných podmienkach. V základnej verzii sa ponúka pozinkovaná, ale ponúkame vám ju aj z materiálu nerezová oceľ. Plošina nekoroduje a jej montáž je veľmi jednoduchá, zvládneme ju v priebehu jedného pracovného dňa.

Pri druhom type s opláštením odporúčame plošiny Aritco, kde je veľká variabilita pri výbere konkrétneho modelu. Maximálny zdvih tejto plošiny môže byť až do výšky 13 metrov. Podľa modelu plošiny je možné si vybrať ten správny do interiéru alebo exteriéru. Plošinu Artico môžete mať presne podľa vašich predstáv a na mieru.

 


  Máte záujem o podobné riešenie? Napíšte nám.

  „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“

  Získajte tento produkt cez príspevok od štátu Kontaktujte nás